گفت‌‌‌وگوی مهسا طهرانی با علی صدر

گفت‌وگویی دربارهٔ اینکه فرانکلین چگونه جهت یافت؟

مؤسسهٔ انتشارات فرانکلین

گفت‌وگویی دربارهٔ اینکه فرانکلین چگونه جهت یافت؟

نام مؤسسۀ انتشارات فرانکلین به انگلیسی .Franklin Book Programs, Inc بود و در صفحهٔ معرف کتاب که با همکاری فرانکلین چاپ می‌گردید این عبارت درج می‌شد: «با همکاری مؤسسۀ انتشارات فرانکلین» و مبلغی به‌عنوان کپی‌رایت از طرف دفتر مرکزی به ناشر مربوطه داده‌ می‌شد. مؤسسۀ فرانکلین بنگاه نبود و برای بازتولید سرمایه ایجاد نشده ‌بود. بر اساس یکی از قوانین مالیاتی آمریکا، چنانچه مؤسساتی کمک به علم و فرهنگ می‌‌‌نمودند به میزان آن کمک از مالیات سالانۀ آنها کسر می‌گردید. بنابراین هزینۀ اولیۀ شروع کار دفتر تهران از آن محل تأمین می‌شد؛ لیکن بعداً، که دفتر تهران با چاپ کتب درسیِ تعلیمات اجباری عوایدی به‌دست آورد، هزینه‌های مربوطه توسط خود دفتر تهران انجام می‌گردید و نیازی به کمک دفتر مرکزی نبود. لازم است توضیح داده شود که مؤسسه با چاپ کتاب اطلس تاریخ اسلامی (اثر هاری و. هازارد، ترجمۀ محمود عرفان، انتشارات ابن‌‌‌سینا) به‌عنوان یک دست‌اندرکار نشر در مناقصۀ چاپ کتب درسی، که طبق قانون هزینۀ آن توسط سازمان خدمات اجتماعی انجام می‌‌‌گرفت، دعوت شد.

. . .

 

دسترسی برخی از متون مقالات وب سایت مجله طبل تنها به مشترکان دیجیتال آن ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر به مطالب مجله دسترسی داشته باشید:

  • دسترسی به متن مقالات این وب سایت  با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مجله طبل هزینه‌ای برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از مجله ، نویسندگان ، مترجمان و تکمیل و توسعه وب سایت می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.

به اشتراک بگذارید:

دیگر مقالاتی که شاید دوست داشته باشید